Barion Pixel

hello@mentesutakon.hu

Mentes Utakon Logo

Hisztaminbarát töltött káposzta

Mentes Utakon hisztaminbarát töltött kápszta

A savanyú káposztás ételek hisztamin intoleranciával, főként kezdő diéta esetén sajnos az erősen kerülendő fogások közé tartoznak. A káposzta azonban rendkívül egészséges, így érdemes beépíteni étrendünkbe a hagyományos nyers változtatot, és az ünnepek alatt is remek fogásokat keszíthetünk vele saját étrendünkhöz igazítva. A nyers fejes káposzta C- és E- vitamin tartalma nagyon magas, emellett vas-, kalcium- és kalcium tartalma is jelentős, de más vitaminokban is bővelkedik.

Na de hogyan készítsünk savanyú káposzta ízű ételt savanyú káposzta nélkül? A titkos összetevőm az almaecet, ami a legtöbbek számára hisztamin diétában is teljesen jól tolerálható. Figyeljetek, hogy adalék- és tartósítószermentes terméket válasszatok!

Másik kritikus kérdés a darált hús és a tejföl. Én most vegán verziót készítettem, hogy könnyebben emészthető legyen, és hogy több napig is nyugodt szívvel tudjam tárolni, de aki hisztamin érzékenyként húsosan készítené, az mindenképpen frissen darált hússal készítse! Nálam most kölessel készült, ennek a mennyiségét csökkentsétek, és tegyetek hozzá husit is, úgy is biztosan nagyon finom lesz, és az esetlegesen húsimádó családod sem kap frászt, hogy miért nincs a töltött káposztában hús! 🙂

A tejföl nem csak hisztamin diétában, hanem a tejérzékenyeknek is problémát jelent. Hisztamin kompatibilis vegafölről még nem tudok, ezért én mindig egyhén sózott (és esetleg fűszerezett) kókuszkrémmel vagy kókuszjoghurttal oldom meg a helyettesítést. Persze nem ugyan az az íze, de így is nagyon finom, és feldobja a fogást ízét és tálalását is.

Nekem ez volt életem első töltött káposztája, amit én készítettem, egyből “mindenmentesen”, de szerencsére nagyon elégedett voltam. Próbáljátok ki Ti is ezt az egészséges ünnepi fogást! 🙂

Mentes Utakon hisztaminbarát töltött kápszta

Előkészület ~ 35 perc | Főzés ~ 45 perc

Recept

Hozzávalók

Elkészítés

  1. Egy nagy lábasban forraljunk sós vizet. A káposzta legkülső, csúnyább leveleit szedjük le, és vágjuk ki a torzsáját, majd helyezzük egyben a káposztafejet a forrásban lévő vízbe. Újraforrástól számítva 20 percig főzzük.
  2. Amíg fől a káposzta, készítsük elő a tölteléket: mossunk át 300 ml kölest, adjuk hozzá az apróra vágott fehérhagymát, a fűszereket, és 2 tk sót. Aki darált hússal készítené, csökkentse a köles mennyiségét, és adja hozzá a húst is. Öntsünk rá 50 ml almaecetet, majd alaposan keverjük össze, és tegyük félre.
  3. Ha kész a káposzta, fejtsünk le róla óvatosan, szakadás nélkül 6 levelet. A maradék káposzta kb negyedét/harmadát (mérettől függően késsel aprítsuk fel. Próbáljuk minél inkább a belső, zsengébb részt használni.
  4. Kb. 3 maréknyi aprított káposztát adjunk a töltelékhez, és alaposan keverjük össze ezzel is.
  5. A 6 káposztalevelet töltsük meg kb. 4-5 evőkanál töltelékkel levelenként. Először hosszában hajtsuk be a levelek oldalait, majd a két végét is hajtsuk rá, és megfordítva helyezzük a töltött káposztákat egy vékonyan kókuzolajjal kikent nagy lábas aljába.
  6. Szórjuk a maradék aprított káposztát a tetejére, majd öntsük fel annyi vízzel, hogy teljesen ellepje a káposztát. Ehhez használhatjuk a káposzta sós főzővizét is. A vízhez adjunk még sót és 75-100 ml almacetet attól függően, hogy mennyire akarjuk savanykásra készíteni. Közben is lehet kóstolni és utólag hozzádni.
  7. Fedő alatt kb. 45 perc alatt főzzük készre, és tálaljuk a tejföl helyettesítőnkkel.
Mentes Utakon hisztaminbarát töltött kápszta
Mentes Utakon hisztaminbarát töltött kápszta

Hoppá!

Ez a tartalom csak előfizetéssel elérhető. Amennyiben rendelkezel előfizetéses fiókkal, kérlek jelentkezz be az oldal megtekintéséhez.
[loginform]
Még nincs fiókod, de szeretnéd látni a fizetős tartalmakat? ITT TUDSZ ELŐFIZETNI!

Megosztás

Kövess, hogy mindig első kézből értesülj!

Ha követnéd mindennapjaim, figyeld az Insatgram, Facebook és Tiktok oldalam, és iratkozz fel a hírlevelemre, hogy azonnal értesülj legújabb receptjeimről!

Ezeket próbáltad már?