Hisztamin intolerancia
A hisztaminérzékenység egyik diagnosztizálási módja - DAO enzimszint mérése vérvétellel
A hisztaminérzékenységet tapasztalatom szerint nagyon kevesen ismerik, és sokszor még azok sem tudnak róla sokat, akik érintettek ebben. Pedig egyre többünk szenved ettől diagnózis nélkül. A következőkben néhány alap információval szeretnék szolgálni a hisztaminról, a hisztamin intolerancia tüneteiről, okairól és kezeléséről.
Mi az a hisztamin?
Az első kérdés mindig az, hogy mi is az a hisztamin? Már szinte mindenki hallott róla, de kevesen tudják, milyen szerepet tölt be szervezetünkben. A hisztamin egy biogén amin, és a hisztidin nevű aminosavból keletkezik. Szöveti hormonként és idegi átvivő (neurotranszmitter) anyagként működik.
Legfontosabb szerepe:
- Fő szerepe az, hogy a védekezőrendszerünk részeként segít megszabadulni az allergénektől és a testidegen anyagoktól.
- Elősegíti az adrenalin felszabadulását és fokozza a szívizom összehúzódását és a pulzusszámot, vagyis heves és erős szívdobogást vált ki.
- Fokozza az étvágyat, részt vesz a hőszabályozásban, a vérnyomás-szabályozásban és a fájdalomérzékelésben.
- A gyomor-bélrendszerben a savtermelést és a gyomor-bélműködést irányítja.
A hisztamin tehát fontos szerepet játszik a szervezetünk működésében, jelenléte elengedhetetlen, hiszen a védekezőendszerünk részeként szervezetünk is termel hisztamint. A hisztamin jelenléte gyulladást okoz, ezzel küzdve a potenciális kórokozókkal, allergénekkel szemben. Ez egy természetes folyamat, amely mindaddig nem okoz problémát, amíg nem emelkedik meg tartósan a hisztamin szintje a szervezetben, és amíg az „elhasznált” hisztamint képesek vagyunk lebontani.
A hisztamin lebontása
A hisztamin a szervezetbe jutva a diamino-oxidáz (DAO) és a N-metil-transzferáz enzim hatására lebomlik (a vérben, a májban, a vesékben és a vékonybélben). A DAO segítő anyagként B6-vitamint és Mg-ot is felhasznál ehhez, míg az enzim termeléséhez a C-vitamin és a réz elengedhetetlenek, így hisztamin érzékenység esetén különös figyelmet kell fordítani ezek megfelelő bevitelére a szervezetbe! A hisztaminérzékenységet gyakran az okozza, hogy ezekből az enzimekből kevés termelődik vagy pedig nem elég aktívak. Emiatt a felvett hisztamin nem tud rendesen lebomlani, és allergiaszerű tüneteket idéz elő. A hisztaminintolerancia sokszor más ételérzékenység következtében vagy mellett lép fel, a nem tolerált élelmiszer erőteljes hisztaminfelszabadulást idéz elő.
A hisztamin akkor okoz problémát, ha felhalmozódik, és szervezetünk nem képes megfelelően lebontani.
A hisztamin intolerancia tünetei:
A hisztaminérzékenység tünetei igen szerteágazók, ezért igen nehéz diagnosztizálni. A tünetek csak akkor jelentkeznek, amikor a hisztamin szintje szervezetünkben meghaladja az egyéni “tűrőképességünket”.
A hisztamin intolerancia leggyakoribb tünetei (a teljesség igénye nélkül):
- Hasfájás, hasi görcsök, puffadás
- Hasmenés
- Túlzott gyomorsav termelődés, reflux
- Hányinger, hányás
- Migrén, erős fejfájás
- Légúti panaszok (orrfolyás, tüsszögés)
- Szezonális allergiák, asztmatikus rohamok
- Viszketés (bőr, szem, fül, orr)
- Ekcéma vagy egyéb bőrkiütés, csalánkiütés
- Piros szemek
- Arc vagy végtagok duzzanata
- Torok/gége duzzanata
- Testhőmérséklet-szabályozási problémák, hőhullámok
- Vérnyomás leesése hirtelen felállás esetén
- Alacsony vérnyomás
- Magas pulzusszám
- Heves szívdobogás
- Szédülés
- Alvási nehézségek
- Zavarodottság Ingerlékenység, szorongás, pánikroham
- Rendellenes menstruációs ciklus, erős menstruációs görcsök
Amennyiben ezek közül több tünetet is észlelsz magadon oly módon, hogy jelentősen befolyásolja közérzeted és életminőséged, érdemes szakorvoshoz fordulni, és kérni, hogy teszteljen hisztaminérzékenységre, illetve megpróbálkozni a hisztaminszegény diétával, és kitapasztalni, hogy érzel e javulást magadon.
Diagnózis
Hisztaminintolerancia gyanú esetén a legbiztosabb diagnózist a DAO enzimszint és a hisztaminszint EGYIDEJŰ mérése adja. Ebből látszik ugyanis, hogy felborult-e a szervezet egyensúlya, de fontos tisztán látni, hogy ez is csak egy pillanatkép a szervezet állapotáról.
- Önmagában az alacsony DAO szint nem jelent hisztaminintoleranciát!
- A DAO szintet a hisztaminszinttel és a tünetekkel együtt kell kiértékelni, illetve sokkal fontosabb a DAO aktivitása, amit hazánkban jelenleg nem lehet kivizsgálni.
A DAO enzim értéke funkcionális tartomány szerint 40 alatt már rossz, de alacsony DAO szinttel is lehet tünetmentesnek lenni, ha az aktivitása magas. Így ha alacsony a DAO szinted, de hisztamin diétával nem érzékelsz állapotjavulást, akkor nem itt lesz a probléma. Nyomós indok nélkül pedig nem szabad hosszútávon hisztamindiétát tartani!
A hisztaminérzékenység okai
A hisztaminintolerancia leggyakoribb okai:
- Masztocita (hízósejt) aktivációs szindróma (MCAS)
- Glutén intolerancia
- Áteresztő bél (okai: gyulladást okozó ételek, bizonyos gyógyszerek (pl. antibiotikumok, szteroidok, fogamzásgátlók), bélfertőzés, környezeti méreganyagok (nehézfémek, műanyag), krónikus stressz)
- Bélfertőzések (diszbiózis (bélflóra egyensúly zavar), Helicobacter pylori, gombafertőzések, bélparaziták, SIBO)
- Gyulladásos emésztőrendszeri betegségek
- Tápanyaghiányos állapot
- Genetikai mutációk
- Bizonyos gyógyszerek (pl. antibiotikumok!)
- A hisztamin intoleranciát a legeredményesebben hisztaminszegény diétával kezelhetjük. Ez azonban igen összetett, mivel nem csak a magas hisztamintartalmú ételek fogyasztása kerülendő, hanem a hisztamint felszabadító, illetve a DAO enzimet blokkoló ételeké is.
A diétán túl nagyon fontos a megfelelő C- és B6-vitamin, illetve a magnézium, kalcium, réz és cink bevitel. Én magam nem vagyok sem orvos, így súlyos panaszok esetén mindenképp a szakemberrel való konzultálást javaslom. Célom mindössze annyi, hogy funkcionális táplálkozási szakértőként támogatást nyújtsak a kiegyensúlyozott és változatos táplálkozásban, és segítsek jobban megérteni, hogy milyen tényezők állhatnak panaszaid mögött.
Források
Az alábbi helyekről tájékozódtam, melyeket ajánlok mindenki figyelmébe, aki részletesebben szeretne tájékozódni a témában:
Dr. Balaicza Erika (2013). Hisztamintúlérzékenység
Dr. Becky Campbell (2019). The 4-Phase Histamine Reset Plan: Getting to the Root of Migraines, Eczema, Vertigo, Allergies and More