Barion Pixel

Hisztaminérzékenység: mindennapok és gyógyulás

Ha abba a helyzetbe kerültél, hogy hisztamin diétát kell tartanod, minden bizonnyal elég elkeseredett vagy kétségbeesett lehetsz (ha pedig nem, akkor szuper, maradjon is így!).

Sokunknak nehéz ebben a helyzetben megfelelő segítséget kapni, és az egyes hisztamin táblázatok is igen ellentmondásosak tudnak lenni, és ezt még tovább bonyolítja, hogy a hisztaminérzékenyek körében az egyéni tolerancia is jelentősen befolyásolja, hogy mit tud befogadni a szervezetünk. Nem is beszélve arról, hogy a hisztaminérzékenység gyakran párosul egyéb ételérzékenységekkel (én például allergiás vagyok a tejfehérjére, a gluténre, a tojásra, a szójára, az olajos magvakra, a burgonyára, és a halfélékre is, vagyis gyakorlatilag szinte semmilyen allergént nem fogyaszthatok – illetve fogyaszthattam, mivel azóta néhány magfélét és a lazacot is tolerálom!). Nekem igen sok időbe telt, mire össze tudtam egyeztetni ezt a sokféle információt, és sikerült tájékozódnom a leghitelesebb forrásokból, miközben azt is kitapasztaltam, hogy az én saját szervezetem mit tud tolerálni és milyen mértékben. Hosszú és nehéz út ez, de remélem, tudok segíteni Nektek ebben, és ne feledjétek, hogy a hisztamin diéta bár igen szigorú, és sok lemondással jár, azonban – jobb esetben -csak néhány hónapra szól! Mindig tartsa ez bennetek a lelket, higgyétek el, gyorsabban elrepül az idő, mint gondolnátok, és közben nagyon sokat tesztek a hosszútávú egészségetekért! 😊

Hogyan kezdjem?

Először is, hogy megkönnyítsd a dolgodat, mindenképp ajánlott étkezési naplót vezetni. Ezt megteheted papíron vagy akár egy mobilapplikációban is. (Én a Cara Care appot használtam egy ideig, bár ez angol nyelvű, de az ételeket magyarul is fel tudod jegyezni, és elég jó elemzéseket csinál.) Ez sokat fog segíteni abban, hogy felismerd, milyen ételek milyen reakciókat váltanak ki belőled. Ez azért nagyon fontos, mert ahogy korábban írtam, az egyéni tolerancia igen eltérő lehet egyénenként.

Mentes Utakon hisztamin intolerancia

Fontos, hogy a hisztamindiéta nem csak az étkezésről kell szóljon.

A hisztamin tehát fontos szerepet játszik a szervezetünk működésében, jelenléte elengedhetetlen, hiszen a védekezőendszerünk részeként szervezetünk is termel hisztamint. A hisztamin jelenléte gyulladást okoz, ezzel küzdve a potenciális kórokozókkal, allergénekkel szemben. Ez egy természetes folyamat, amely mindaddig nem okoz problémát, amíg nem emelkedik meg tartósan a hisztamin szintje a szervezetben, és amíg az „elhasznált” hisztamint képesek vagyunk lebontani.

A hisztamin lebontása

A hisztamin a szervezetbe jutva a diamino-oxidáz (DAO) és a N-metil-transzferáz enzim hatására lebomlik (a vérben, a májban, a vesékben és a vékonybélben). A DAO segítő anyagként B6-vitamint és Mg-ot is felhasznál ehhez, míg az enzim termeléséhez a C-vitamin és a réz elengedhetetlenek, így hisztamin érzékenység esetén különös figyelmet kell fordítani ezek megfelelő bevitelére a szervezetbe! A hisztaminérzékenységet gyakran az okozza, hogy ezekből az enzimekből kevés termelődik vagy pedig nem elég aktívak. Emiatt a felvett hisztamin nem tud rendesen lebomlani, és allergiaszerű tüneteket idéz elő. A hisztaminintolerancia sokszor más ételérzékenység következtében vagy mellett lép fel, a nem tolerált élelmiszer erőteljes hisztaminfelszabadulást idéz elő.

A hisztamin akkor okoz problémát, ha felhalmozódik, és szervezetünk nem képes megfelelően lebontani.

Diéta helyett életmódváltás

A gyógyulás útja

Az étrend személyreszabása és a táplálékkiegészítők egyéni beállítását elengedhetetlennek tartom a gyógyuláshoz, így mindenképpen javaslom egy jó szakember felkeresését. Ezzel kapcsolatban hozzám is fordulhattok. IDE KATTINTVA megtalálod, hogyan tudok Neked segíteni.

Felhasznált források

Dr. Balaicza Erika (2013). Hisztamintúlérzékenység

 

Dr. Becky Campbell (2019). The 4-Phase Histamine Reset Plan: Getting to the Root of Migraines, Eczema, Vertigo, Allergies and More

Hoppá!

Ez a tartalom csak előfizetéssel elérhető. Amennyiben rendelkezel előfizetéses fiókkal, kérlek jelentkezz be az oldal megtekintéséhez.
Még nincs fiókod, de szeretnéd látni a fizetős tartalmakat? ITT TUDSZ ELŐFIZETNI!