Barion Pixel

Mentes Kamra – Alapanyagok, helyettesítés, termékajánlások

ÉLJ A KEDVEZMÉNYEKKEL!

Hogy anyagilag is megkönnyítsem az életmódváltást…

Partnereimhez a negyedéves és az éves előfizetéssel kuponokhoz férhetsz hozzá a Mentes Kamra menüpontba.

A kuponok más kedvezménnyel nem vonhatóak össze.

Kíméld a szervezeted, kíméld a környezetet!

Az életmódváltás során az egyik első kérdés – és kifogás – gyakran az, hogy na jó, de mit mivel helyettesítsek, és hol tudom megvásárolni ezeket a termékeket? Ezzel az oldallal ebben szeretnék segíteni Nektek, és megmutatni, hogy nem is olyan bonyolult lecserélni a kamránkban lévő dolgokat! Utána pedig már csak elkötelezettség és megszokás kérdése, hogy ki is tartsunk az egészséges életmód mellett. Mivel életmódról beszélek, nem csak táplálkozásról, ezért néhány kozmetikum- és tisztítószer ajánlást is hoztam. Csak olyan termékeket, márkákat ajánlok, amik nekem már beváltak, így a listám nyilván nem teljeskörű, viszont ezeket tudom nyugodt szívvel kiírni ide. Na, de elég a szóból, lássuk, mi van Mentes Utakon Detti kamrájában!

(A listát folyamatosan bővítem! 🙂 )

Élelmiszerek

FONTOS! Az élelmiszerek esetében most egy általános gyűjtést hoztam a hosszútávon fenntartható életmódváltáshoz. Kérlek a saját egészségügyi problémáid (hisztaminintolerancia, inzulinrezisztencia, fruktózérzékenység, ételérzékenységek stb.) azonban minden esetben vedd figyelembe!

Helyettesítés

Az első alapkérdés az szokott lenni, mit mivel helyettesítsünk, így ezzel kezdem, ezután pedig konkrét márkákat és beszerzőhelyeket is ajánlok majd.

Tejtermékek

A tejtermékeket az egyik legkárosabb állati eredetű élelmiszernek tartom a magas hormontartalma, gyulladáskeltő hatása miatt, emellett igen erős allergén is; így fogyasztását mindenképp minimalizálni javaslom akkor is, ha nincs rá kimutatott érzékenységed. A tejtermékek számos egészségügyi problémát válthatnak ki vagy ronthatnak rajta, pl. légúti panaszok, fokozott váladékképződés, ekcéma, hormonális egyensúlytalanságok, rák kockázatának növelése stb…

Tejtermékek helyett válassz inkább növényi alapú italokat, főzőkrémeket és joghurtokat, lehetőség szerint bio, hozzáadott cukormentes, minél kevesebb adalékot tartalmazó termékeket. Én például ezeket szoktam használni:

  • Vemondo (Lidl)
  • Bio Natura (Aldi)
  • The Bridge bio termékek
  • dmBio

Házi növényi „tejet” otthon is könnyedén készíthettek, erre van is pár recept az oldalamon!

Figyelem! Ha már tejterméket fogyasztasz, fogyaszd mértékkel, és válassz kistermelői vagy bio termékeket! A kecske- és juhtej valamivel egészségesebb alternatívák.

Ha már tejterméket fogyasztasz, fogyaszd mértékkel, és válassz kistermelői vagy bio termékeket! A kecske- és juhtej valamivel egészségesebb alternatívák.

Inspiráció a tejtermékek kiváltására házilag: https://tejmentesreceptek.hu/kategoriak/

Helyettesítés
Termékajánlás

Tej

Növényi italok – kókusz, zab, mandula, szója, köles, rizs… (lehetőleg bio, hozzáadott cukor/édesítő és olajmentes, minél kevesebb adalékanyaggal, de a legjobb házilag készítve)

Vemondo (Lidl), The Bridge, Alpro, Joya, Koko

Sajt

A legjobb alternatíva a fermentált álgabona vagy magalapú készítmények. A hagyományos sajthelyettesítők nagyon feldolgozottak kis mennyiségben fogyasztandó. 

Naturi fermentált kölessajt
Mértékkel: Violofe, Fino Vegajó, Greenvie, VeganChef
Sajtos ízt (gluténmentes) sörélesztőhellyel is elérhetünk, ez egy egészséges alternatíva.

Tejszín

Konzerves kókusztej, növényi tejszínek (kókusz, rizs, zab alapú). Hidrogénezett növényi olajos termékek kerülendők!

The Bridge, Vitasia/Freshona (konzerv, Lidl), Asia (konzerv, Aldi), Joya bio főzőkrémek, Cocomas, Dr. Goerg adalékanyagmentes kókusztejszín, Rapunzel kókuszkrém, Aroy-D, Kara, Delcoco

Tejszínhab

Konzerv kókusztej sűrű része / sűrű kókuszkrém lehűtve, botmixerrel felverve, ha tolerálod akkor habfixáló hozzáadásával a jobb tartás érdekében. Hidrogénezett növényi olajos termékek kerülendők!

Cocomas, Vitasia/Freshona (konzerv, Lidl), Asia (konzerv, Aldi), Dr. Goerg adalékanyagmentes kókusztejszín

Joghurt

Növényi joghurtok (lehetőleg cukormentes, bio)

All in natural food, Alpro, Joya, Koko

Tejföl

Növényi tejföl helyettesítők (összetevőket különösen nézd meg ha ételérzékenységed, hisztamininoleranciád van)

All in natural food vegaföl, Fino Vegajó

Tojás

A tojás pótlására számos alternatíva van, a legtöbb esetben azonban az igazi tojáshabot nem tudjuk visszaadni. Nem, nem lesz ugyan olyan, mint igazi tojással, de így is nagyon finom ételeket készíthetünk vele!

Tipp: egy csipet fekete só hozzáadásával minden tojáshelyettesítőnek adhatunk egy kis tojásos ízvilágot!

Amennyiben fogyasztasz tojást, mindenképp szabadtartású, kapirgálós tyúkok tojását fogyaszd!

Ha feltétlenül habra van szükséged…

  • Tojáspótlók (vEGGs, Organ)
  • Konzerv csicseriborsó leve habverővel felverve (aquafaba)
A legjobb alternatíva a fermentált álgabona
vagy magalapú készítmények. A hagyományos sajthelyettesítők
nagyon feldolgozottak kis mennyiségben fogyasztandó.
  • 1 ek őrölt lenmag/lenmagliszt + 3 ek víz
  • 1 ek chiamag + 70 ml víz
  • 1 ek bio útifűmaghéj + 50 ml víz
  • 1 ek csicseriborsóliszt + 1 ek víz
  • Fél banán/avokádó pürésítve
  • 30-80 g édesítetlen almaszósz
  • 100 g datolya/sütőtökpüré
  • 30 g (növényi) joghurt
  • 3 ek 100% magvaj

Zsírok, olajok

Napjaink mértéktelen finomított, hidrogénezett olajhasználata (napraforgó-, repce- és pálmaolaj, növényi margarinok) szintén nagyon káros hatással van az egészségre, hiszen az omega 3:6 arány felborítása révén gyulladásos folyamatokat indít el a szervezetben. Emellett gondot okozhat az is, ha túl sok telített zsírsavat juttatunk a szervezetünkbe (elsősorban állati eredetű, szobahőmérsékleten szilárd zsiradékok). Cukorháztartási problémával társulva a magas zsírbevitel a koleszterinszint emelkedéséhez is vezet. A legfontosabb, hogy a fent említett magas omega 6 tartalmú olajokat és a túlzott állati zsiradék bevitelt minimalizáljuk, helyette fogyasszunk omega 3-ban gazdag alternatívákat, és a napi zsírbevitelt minél természetesebb forrásból biztosítsuk (avokádó, oliva, olajos magvak, lazac).

Hidegen
Sütéshez/főzéshez

extraszűz olívaolaj, hidegen sajtolt növényi olajok, bio vaj

nem hidrogénezett, finomítatlan kókuszolaj, szőlőmagolaj,
avokádóolaj, szezámolaj, szabadtartású állati zsiradék, bio vaj

Gabonafélék

Gabonafélékből a legcélszerűbb az alacsonyabb glikémiás indexű (lassabb felszívódású) és egészséges gluténmentes alapanyagok közül válogatni.

Gluténmentes gabonafélék, álgabonák
Gluténtartalmú egészséges gabonák

basmati rizs, barnarizs, köles, hajdina, quinoa

bulgur, gersli

Lisztek

A finomított szénhidrátok, közöttük is leginkább a lisztek és az ebből készült pékáruk okozzák korunk egyik legnagyobb problémáját, az elhízást, inzulinrezisztenciát és cukorbetegséget. Fogyasztását egészséges emberek számára is korlátozott mennyiségben ajánlom! A túlzott gluténbevitel szintén problémát okozhat, de teljes mértékben csak indokolt esetben kell kizárni az étrendből! Minden esetben preferáljuk a bio, teljes kiőrlésű és/vagy hosszan kovászolt, vadkovászos, élesztőmentes kenyereket!

Gluténmentes alternatívák közül a kukorica (GMO!), rizs és burgonyakeményítő alapú lisztek nagyon gyorsan felszívódóak és tápanyagszegények. A legjobb, ha a lenti összetevőjű lisztek, lisztkeverékek közül válogatsz:

Gluténmentes lisztek
Gluténtartalmú lisztek
barnarizs, köles, hajdina, quinoa, zab, tápióka, olajos mag,
bambuszrost, útifűmaghéj, teff, cirkok, kókusz, vöröslencse,
csicseriborsó, földimandula és zöldbanán alapú lisztek

alakorliszt, tönkeliszt, tönkölyliszt

Lisztkeverék ajánlások, ha épp gyors megoldásra van szükséged:

  • Bake-Free
  • It’s us
  • Naturgold (bio ősbúza lisztek)
  • Éléskamra
  • Julcseeka

Pékáruk

A pékáruk, ahogy fentebb is írtam, mindenki számára mértékkel fogyasztandók, azonban nem kell róla teljesen lemondanunk. Írok néhány alternatívát, amit jó szívvel ajánlok:

  • Fenti lisztkeverékekből készített pékáruk
  • Tibidabo pékség termékei (országos házhozszállítás)
  • Tiszta Ízek termékei
  • Golden Granet termékei
  • Bio teljeskiőrlésű tönkölyös rozsszeletek (pl. Lidl)

Édesítés

Kristálycukor, mesterséges édesítők (aszpartám, szukralóz, aceszulfám-k, szacharin), ipari fruktóz mindenki számára kerülendők! A legtöbb cukormentes termék sajnos ezeket tartalmazza (nassolnivalók, üdítők stb). Az édesítés kiválasztásánál szintén nagyon fontos figyelembe venni az egyéni állapotot és célokat! Inzulinrezisztencia, fruktózérzékenység, SIBO, elhízás esetén mind más-és más alternatívák jöhetnek szóba. Itt minden felsorakoztatok, ami véleményem szerint mértékkel fogyasztva belefér egy egészséges étrendbe. Azért nem dől össze a világ, ha időnként eszel valami cukros dolgot, de a hétköznapokban lehetőség szerint ezek közül válogass:

  • Kalóriamentes: stevia kivonat/por (a legjobb alternatíva), eritrit, steviás eritrit
  • Alacsony kalóriatartalmú: steviás kókuszvirágcukor, xilit
  • Glicin: egy aminosav, alapvetően nem édesítő, de kis mennyiségben használható pl. kávéba, pohárkrémekbe
  • Magas kalóriatartalmú, de ritkán kis mennyiségben fogyasztható: termelői méz, juhar/tápiókaszirup, friss datolya/datolyapaszta/datolyaszirup

Hús

Az ipari hústermelés nem csak a környezetre ró hatalmas terhet, de a feldolgozott húsfogyasztás (különösen a vörös húsok, felvágottak, virslik) a szervezetünket sem kíméli. Számos tanulmány bizonyította már a túlzott húsfogyasztás rákkeltő és egyéb káros hatásait, továbbá ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a legtöbb hústermék tele van adalékanyagokkal, tartósítószerekkel, ízfokozókkal… Éppen ezért kizárólag mértékletes húsfogyasztást javaslok, elsősorban szabadtartású és GMO mentes takarmánnyal etetett állatok húsából, mindenféle felesleges adalékanyagot mellőzve. Néhány alternatíva, amennyiben csökkentenéd a húsfogyasztásodat, vagy vegetáriánus/vegán étrendet követsz:

  • Bio tofu (pl. dm)
  • Bio jackfruit (pl. dm)
  • Hüvelyesek, gabonafélék és magvak rendszeres és változatos fogyasztása a fehérjehiány elkerülésére
  • Rakott/töltött ételekbe használhatunk (ál)gabonaféléket (köles, quinoa), húsgolyó helyett falafelt vagy zöldségfasírtokat

Egyéb

  • Finomított só → parajdi / tengeri / himalája só
  • Citromlé, ecet, balzsamecet → adalékmentes almaecet
  • Vanília cukor/vanília aroma → vanília őrlemény, vaníliarúd
  • Zselatin → agar-agar
  • Sütőpor → Bio foszfátmentes borkő sütőpor (pl. dm)
  • Élesztő → bio borkő sütőpor, szódabikarbóna + citromlé/almaecet
  • Majonéz → All in natural food Vegamayo
  • Kávé: bio kávé, bio/nem kémiai eljárással készített koffeinmentes kávé (pl. Frei
    kávé), (gluténmentes) cikóriakávé
  • Bor → bioborok, hisztamin- és fruktózszegény borok (Mentes Bor)

További alapanyagok

Magvak, 100%-os magvajak:

Napi ajánlott mennyiség 1 maréknyi olajos mag, rendkívül tápanyagdúsak. Érdemes változatosan fogyasztani, és célszerű pár órát vagy egy éjszakát áztatni majd kiszárítani, így csökkenthető az antitápanyag tartalmuk, mely gátolja a bennük lévő hasznos anyagok felszívódását.

Zöldségek, gyümölcsök

Na ez az a kategória, amire épülnie kell(ene) az étkezésünknek! Aranyszabály, hogy igyekezz szezonális, bio/vegyszermentes zöldségeket és gyümölcsöket választani. Sajnos a nagyobb piacokon a bolti minőséget kapod, ezért bio/kistermelői piacokra érdemes járni, vagy valamilyen online kistermelői piactérről rendelni – szerencsére már számos ilyen elérhető az országban! A 12 legszennyezettebb zöldség/gyümölcs, amikből tényleg érdemes a bio-t választani (de minimum nagyon-nagyon alaposan megmosni):

1. eper
2. spenót
3. fodros kel
4. nektarin
5. alma
6. szőlő
7. kaliforniai paprika
8. cseresznye
9. őszibarack
10. körte
11. zeller
12. paradicsom

Állati eredetű termékek

Én a magam részéről egészségügyi és fenntarthatósági okokból is az elsősorban növényi alapú étrend pártján vagyok, és az állati eredetű termékek fogyasztását csak mértékkel javaslom, de az étrend összeállítása minden esetben egyedi mérlegelést kíván meg! Ha már állati eredetű termékeket fogyasztasz, ezeket tartsd szem előtt:

  • Szabadtartású, GMO mentes takarmánnyal etetett állatok húsa (vörös húsok kerülendők, zsíros húsok mértékkel) – pl. Kajtár Barofi
  • Szabadtartású, kapirgálós tyúkok tojása, fürjtojás
  • Termelői/bio tejtermékek (kis mennyiségben!)
  • 90% feletti hústartalmú, adalékmentes felvágottak (pl. Pikok Pure – Lidl)

Funkcionális élelmiszerek

  • Fermentált zöldségek (adalék- és tartósítószermentes, pl. Naturi)
  • Fermentált hüvelyesek – www.zabolafirma.hu (10% kedvezmény a MENTESUTAKON10 kuponkóddal)
  • Living Foods termékek – csíráztatott, fermentált pre- és probiotikus élelmiszerek (15% kedvezmény a DETTI15 kóddal)
  • Barna rizscsírafehérjepor, kenderfehérje (natúr, adalékmentes)
  • Miso paszta (fermentált, probiotikus hatású készítmény ízesítéshez)
  • Macapor
  • Algafélék, pl. spirulina, chlorella, wakame alga (jó minőségű, lehetőleg bio)

Háztartás

Szervezetünkbe nem csak az ételek, hanem a különböző kemikáliák révén is rengeteg káros anyagot juttathatunk. Ezért mi magunk, és nem mellesleg a környezet szempontjából is rendkívül fontos lenne, hogy minél természetesebb összetevőkből készült kozmetikumokat, tisztítószereket használjunk. Gondold csak végig, naponta mennyi mindent kensz magadra (tusfürdő, dezodor, különböző krémék), és mennyi mindennel érintkezik a bőröd (ruhák, ágynemű). És bizony a bőrön keresztül is számos anyag bejut a szervezetünkbe, sejtjeinkbe, amik hosszútávon egyébként is egészségtelenek, de egy fokozott érzékenység esetén, mint amit a hisztaminintolerancia is okoz, különösen nagy gondot kellene erre fordítsunk! Ezért fontosnak tartom, hogy életmódváltáskor ne csak a konyhánkat, hanem a teljes háztartást alakítsuk át. Amikor lehetséges, válassz hipoallergén, környezetbarát termékeket.

Kozmetikumok

Tisztítószerek, mosószerek

Webshop / bolt ajánlások

www.hisztaminmentes.hu → 5% kedvezményt biztosító kuponkód: MENTESUTAKON
www.kifli.hu
www.multi-vitamin.hu
www.mentesbor.hu → hisztaminszegény bioborok – 5% kedvezményt biztosító kuponkód: MENTESUTAKON

Bio-barát biobolt, Diéta Life, dm (bio termékek), Ecofamily

Nagyon sok egészséges/bio/mentes termék elérhető már a nagyobb élelmiszerláncok polcain is, csak nyitott szemmel kell járnunk!

Hoppá!

Ez a tartalom csak előfizetéssel elérhető. Amennyiben rendelkezel előfizetéses fiókkal, kérlek jelentkezz be az oldal megtekintéséhez.
Még nincs fiókod, de szeretnéd látni a fizetős tartalmakat? ITT TUDSZ ELŐFIZETNI!