Barion Pixel

Mindenmentes, hisztaminszegény húsvét

Kalács, torma, házi sonka… mi kell még? 🙂

Mentes Utakon hisztaminszegény húsvét

Hisztaminérzékenyként a húsvét talán az egyik legnagyobb kihívás, hiszen csupa olyan dolog kerül az asztalra, amit kerülnünk kell. Ezért mindenképpen szerettem volna készülni Nektek egy kis húsvéti ötletcsomaggal, hogy segítségetekre lehessek abban, hogy színesebbé tegyétek a saját, “mindenmentes” tálatokat is. Készültem egy saját kalács recepttel – nem foszlós, nem könnyed (glutén, tojás és élesztő nélkül nem is tudom lehet e az), viszont szerintem nagyon finom, és puha marad. Életemben először készítettem házi tormát is, de az Instagramon korábban már megosztott házi sonka receptemet is elhoztam Nektek. Remélem, hasznos tippekkel szolgálhatok számotokra! Jó készülődést, és kitartást a súlyos elcsábulások ellen! 🙂

A receptek előtt azonban néhány gyors ötlet, hogy mik kerülhetnek a hisztaminszegény húsvéti tálunkra:

Én a margarin használatát nem javaslom, nem túl egészséges és gyulladáskeltő hatású is, így aki teheti az inkább fogyasszon jó minőségű bio vajat a kalácshoz. Hiába tűnnek “jónak” a vegán margarinok, a rendszeres használatuk nem tesz jót a szervezetnek!

Mindenmentes kalács

Ahogy írtam, ne egy pihe-puha foszlós kalácsra számítsunk! Kicsit tömény, de egyenlőre sajnos nem tudtam tovább javítani az állagán. Az ízével viszont nagyon elégedett vagyok, ezért örömmel osztom meg a receptet. Szándékosan nem lisztkeverékkel dolgoztam, hogy anélkül is bárki könnyedén elkészíthesse. 🙂 A kalács recept hisztaminmentes, gluténmentes és vegán is. Mivel mi sós feltétekkel esszük a kalácsot, ezért nem túl édes az alap recept, de ezen ízlés szerint változtathattok.

Hozzávalók

Elkészítés

  1. Keverjük el alaposan a száraz összetevőket.
  2. Az almaecetet keverjük el a kókusztejben.
  3. Az almá(ka)t hámozzuk meg és távolítsuk el a magházát, majd aprítógépben turmixoljuk le, és mérjük ki a 150 grammot. (Használhatunk bolti almapürét is, de én a frissesség miatt inkább magamnak készítem, illetve érdemes arra is figyelni, hogy cukor és tartósítoszermentes terméket válasszunk.)
  4. Keverjük össze a száraz és a nedves összetevőket, és gyúrjuk át alaposan, majd 5-10 percet hagyjuk pihenni a tésztát. Először túl lágynak tűnhet a tészta, de a pihenés alatt az útifűmagjéj elkezdi összefogni a tésztát!
  5. A sütőt melegítsük elő 180 fokra.
  6. Lisztezett felületet gyúrjuk át a tésztát, majd szedjük 3 felé. Egyesével is gyúrjuk át kicsit, majd óvatosan sodorjuk ki őket egyforma hosszúságú, kb 2 ujjnyi vastag rudakra. Óvatosan kell vele bánni, de ne lisztezzük túl, mert különben nem fog szépen összesülni.
  7. Fonjuk össze a kalácsot, majd helyezzük kókuszolajjal kikent kenyérformába, és vékonyan kenjük le kókuszolajjal a tetejét is. Ha szeretnénk, hogy ne legyen nagyon sápadt, a kókuszolajba keverhetünk egy kis kurkumát is.
  8. Körülbelül 50 perc alatt süssük készre. Kihűlés után könnyen vágható.
Mentes Utakon hisztaminszegény húsvét

Házi sonka

Úgy gondolom, a felvágottak elhagyása sokak számára jelent nehézséget, ezért örömmel mondhatom, hogy erre is van egy nagyon egyszerű alternatíva! Nem is gondolnátok, milyen könnyedén készíthettek házi sonkát! Simán van olyan finom, mint a bolti, kedvetekre ízesíthetitek, és ami a legjobb, hogy semmilyen felesleges adalékanyag vagy ízfokozó nem kerül bele! Én régebben (amíg ettem húst) csirkemellből készítettem, de persze más hússal is kipróbálhatjátok (a sütési idő változhat). Nálam füstölt sonka helyett ez került a húsvéti tálra. 🙂

Érdemes egyben nagyobb adagot készíteni, kihűlés után rögtön szeletelni és kis adagokban lefagyasztani. Így bármikor elő lehet venni egy adag friss, hisztaminszegény felvágottat, de azért 1-2 hétnél tovább nem célszerű a fagyasztóban sem tartani. Remek alternatíva szendvicsekre és salátákba is.

Hozzávalók

Elkészítés

  1. A húst tisztítsuk meg és aprítsuk fel, majd aprítógépben daráljuk le jó alaposan.
  2. Keverjük hozzá a fűszereket (ezeket ízlésed szerint variálhatod), és nyomjuk bele a fokhagymát.
  3. Osszuk ketté a masszát, és kézzel formázzunk belőle két rudat. (Azért csinálom így, hogy biztosan átsüljön.)
  4. Tegyük őket tepsibe, a sütő aljába pedig egy hőálló tálba tegyünk vizet, hogy ne száradjon ki a hús.
  5. Előmelegített sütőben 180 fokon 40-45 perc alatt süssük készre. Ennyi 🙂

Házi torma

A torma alapvetően 1-es a hisztamin táblázatokban, így kezdő diétázóknak óvatosan ajánlom, de haladók talán már bátrabban próbálkozhatnak vele. A bolti változatok sajnos nem igen kompatibilisek számunkra, de szerencsére otthon is egyszerűen elkészíthetjük. Ráadásul a frissen reszelt torma erős baktérium- és vírusölő hatású, és csípős illóolajának belélegzése tisztítja a légutakat is. Ez azt is jelenti, hogy sok könnycseppet el fogtok hullajtani, mire elkészül – tényleg durva, főleg ha valaki nem reszelt még tomát, a hagyma semmi ehhez képest… DE megéri a “szenvedés”, mert egyszerűen készíthetünk magunknak egy finom egészségbombát, ami szintén nem maradhat el a húsvéti asztalról.

Hozzávalók

Elkészítés

  1. A tormát hámozzuk meg és reszeljük aprólyukú reszelőn – búvárszemüveget fel! 🙂
  2. Forraljuk fel a vizet, adjuk hozzá a többi hozzávalót (só és édesítő aránya ízlés szerint változtatható), és forrázzuk le vele a tormát, és alaposan keverjük össze.
  3. Hagyjuk állni 1-2 órát, és már fogyaszthatjuk is.

Vigyázat, nagyon erős lesz! Ha kicsit lightosabban szeretjük – mint én -, akkor adhatunk hozzá kókuszjoghurtot és/vagy főtt (fürj)tojássárgáját (így plusz só is kelleni fog bele). Ezzel összeturmixolva kész is a házi majonézes torma. 🙂

Korlátozott idővel, korlátozott alapanyagokból ennyit tudtam Nektek segíteni a húsvéti készülödésben. Remélem, hasznotokra válik! Jó pihenést Nektek! 🙂

Mentes Utakon hisztaminszegény húsvét

Megosztás

Kövess, hogy mindig első kézből értesülj!

Ha követnéd mindennapjaim, figyeld az Insatgram, Facebook és Tiktok oldalam, és iratkozz fel a hírlevelemre, hogy azonnal értesülj legújabb receptjeimről!

Ezeket próbáltad már?