Barion Pixel

Kása variációk

Mentes Utakon kása variációk

Ebben a bejegyzésben azt szeretném megmutatni Nektek, hogy készíthettek ízletes, egészséges és tápanyagdús reggeli kásákat, méghozzá allergén- és hisztaminmentesen! Biztos van, akinek már elcsépelt ez a kása téma, mégis úgy érzem, sokaknak ez is segítség lehet. Akik már eddig is nagy kása készítők voltak, remélem azoknak is tudok újat mondani vagy ötleteket adni, akik pedig eddig nem próbálták, vagy úgy gondolják, nem szeretik, azokat pedig igyekszem meggyőzni, hogy miért is érdemes kipróbálni!

A reggeli számomra a legfontosabb étkezés, mert ez adja meg a napindító energialöketet. A kása pedig tényleg egy nagyon gyors, egyszerű és tápláló reggeli tud lenni, az alapanyagok könnyen beszerezhetők, és elérhető áron is vannak. Arról nem is beszélve, hogy az előre kikevert bolti alternatívák helyett magunknak költséghatékonyabban, hozzáadott adalékanyagok és cukor nélkül is könnyedén készíthetünk reggeli finomságot!

Na lássuk is, hogyan készíthetünk igazán jó kását!

Mentes Utakon kása variációk

Kásaalap

A kásáról a legtöbbeknek csak a zabkása jut eszébe, pedig a kölespehely, a rizspehely, a quinoapehely és hajdinapehely is remek alapanyag hozzá! Utóbbiak mind gluténmentesek, de én a zabból is inkább a gluténmenteset ajánlom, főleg azoknak, akik emésztőrendszeri gondokkal küzdenek. A hajdniát sok hisztaminérzékeny nem tolerálja jól – többek között én sem -, ezért az érintetteknek ezzel csak óvatos próbálkozást ajánlok.

A kása alap nálam mindig kb. 100 ml pehely (5 ek) + 200 ml víz.

A pehlyeket én sokszor vegyesen használom, így még változatosabban lehet velük reggelit készíteni, ami azért is fontos számomra, mert szinte minden reggel kását reggelizek. Mindig a pelyheket részesítem előnyben a porított instant „kásaalapok” helyett, mivel azoknak gyorsabb a felszívódása, és alapvetően ezt szeretem és egészségesebb is, ha rágni kell az ételt.

A vizet (növényi) tejjel is lehet helyettesíteni, akár a teljes vagy a fél mennyiséget, de simán vízzel is nagyon finom lesz, ha megfelelően készítjük el. Én a vizet tűzhelyen forrósítom fel, leforrázom vele a kását (a többi száraz összetevővel együtt), és néhány percig hagyom állni – a legjobb, ha ezt lefedve tesszük.

Mentes Utakon kása variációk

Rost

Ami sokaknak kicsit már újabb lehet a kásában, az a hozzáadott rost. Bár gyulladásban lévő belekkel óvatosnak kell lenni a rostbevitellet, alapvetően a rostnak nagyon jó hatása van az emésztésre, és lassítja a szénhidrátok felszívódását is. Mivel minden szervezet más, a napi rostbevitelt érdemes személyre szabni, és fokozatosan hozzászoktatni a szervezetet!

Én a reggelimhez 1/2-1 evőkanál útifűmaghéj őrleményt, lenmagpelyhet, vagy chiamagot szoktam adni. De miért is jók ezek?

Ezek az összetevők nem csak egészségesek, de a kásának is jobb állagot adnak.

Mentes Utakon kása variációk

Fehérje

Azok számára, akik nem fogyasztanak tejtermékeket és tojást, esetleg húst sem, azok számára fontos lehet a plusz fehérjebevitel. Ma már széles választékban kaphatók növényi fehérjék is, azonban ezek összetételét is érdemes megnézni, különösen az ételérzékenyeknek és hisztaminérzékenyeknek. Lehetőleg kerüljük az adalékanyagokat, aromákat tartalmazó termékeket. Nekem a rizscsírafehérje és a kenderfehérje vált be a leginkább, mivel a borsót hisztaminérzékenyként nem bírom túl jól, de azzal is lehet próbálkozni. A reggelikhez 1 evőkanál növényi fehérjét szoktam adni.

Zsír

A komplex reggeli része valamilyen zsírforrás is, amit a legegészségesebben olajos magvakkal érhetünk el. Ehhez mindenkinek az egyéni toleranciáját figyelembe szükséges venni, de hisztamindiétában a leginkább tolerálható magvak (a chiamagon és a lenmagon túl) a brazil dió, kendermag, mandua és a szezámmag, esetleg a tökmag és a pisztácia, haladóknak a kesudió. A magvakat érdemes egy éjszakát áztatni majd kisárítani, ezzel csökkenthetjük az antitápanyag tartalmát, mely hátráltatja a benne lévő hasznos vitaminok és ásványi anyagok felszívódását.

Mentes Utakon kása variációk

Ízesítés

Ízesítésnek használjunk fahéjat, vanília őrleményt vagy bármilyen fűszert amit tolerálunk (gyömbér, szegfűszeg, kardamo…), és egy csipet só is segíthet jobban kihozni az ízeket. Én a kását sosem édesítem, de ha valakinek nagyon szükséges, akkor mindenképp kevés és természetes édesítőszert használjon egyéni diétájának megfelelően, például friss datolyát, mézet, agave vagy juharszurupot. Aki nagyon édes ízekhez van szokva, annak ajánlom, hogy fokozatosan próbálja meg magát a kevésbé édes ízekhez szoktatni. Hagyjuk inkább érvényesülni a többi hozzávaló és a gyümölcsök ízét kásánkban!

Mentes Utakon kása variációk

Feltétek

Most pedig jöjjön a lényeg, ami igazán feldobja a kását, kinézetre és ízre is, a feltétek!

Gyümölcs

A gyümölcsök kiváló vitamin-, ásványianyag- és antioxidáns források, így fogyasszuk bátran reggelinkhez! Az édesítés helyett hagyjuk inkáb a gyümölcsök természetes ízét érvényesülni! Hisztamindiétába is jól beépíthető gyümölcsök: áfonya, szeder, ribizli, tőzegáfonya, gránátalma, alma, barackfélék, szőlő, meggy, mangó, füge, sárgadinnye, friss datolya, haladóknak esetleg málna, körte és szilva, vagy kemény, éretlen banán.

Aki a klóriabevitelre is figyelni szeretne, azoknak az alacsonyabb cukortartalmú gyümülcsöket, pl. a bogyósokat vagy a gránátalmát ajánlom.

Krémek, joghurtok

Hisztaminérzékenyként ezek már nem egyszerűek, de haladó hisztamin diétába már beépíthetünk néhány plusz elemet, például cukormentes kókuszjoghurtot, mandulavajat vagy tahinit.

Egyéb

A fentiek mellett még izgalmasabbá és laktatóbbá tehetjük kásánkat, ha megszórjuk valamilyen ropogóssal, például kókuszchipssel, vagy akár (házi) granolával!

Remélem, Ti is kedvet kaptatok egy finom kásához, és ezentúl tudatosabban tudjátok majd összerakni a reggeliteket! 🙂

Mentes Utakon kása variációk

Megosztás

Kövess, hogy mindig első kézből értesülj!

Ha követnéd mindennapjaim, figyeld az Insatgram, Facebook és Tiktok oldalam, és iratkozz fel a hírlevelemre, hogy azonnal értesülj legújabb receptjeimről!

Ezeket próbáltad már?