Barion Pixel

Életmódváltás – amire eddig nem gondoltál

Életmódváltás – amire eddig nem gondoltál

Mentes Utakon - Életmódváltás - amire eddig nem gondoltál

Miért hangsúlyozom a diéta helyett az életmódváltás fontosságát? Azért, mert enélkül nem lesz fenntartható az állapotjavulás. A gasztroenterológusok és a dietetikusok/táplálkozási tanácsadók nagyobb része sajnos elakad a táplálkozásnál, és arra már nem hívják fel a figyelmet, hogy az életmódnak mekkora szerepe van az emésztőrendszerrel összefüggő problémák kialakulásában és kezelésében (is).

Korábban írtam már róla, miket tartok az életmódváltás legfontosabb alappilléreinek: alvás (kiemelten a mélyalvás!), folyadékfogyasztás (napi min. 30 ml/ttkg), táplálkozás, mozgás és stresszkezelés. Ezekről részletesebben ITT OLVASHATTOK. De pár szót itt is ejtve róluk, mindegyik fontos szerepet játszik a szervezet egészséges működésében, többek között az emésztésben, a kortizolszint, a cukorháztartás és a hisztamin-egyensúly fenntartásában. Most pedig szeretnék egy kicsit mélyebbre ásni az életmódban, ugyanis sok kis apróság van még, amik terhelhetik a szervezetünket.

Mindig próbálom kiemelni, de nem tudom elégszer hangsúlyozni, hogy (főleg egy komplex problémánál) sosem lehet az a cél, és sosem jelentheti az a „gyógyulást”, ha visszatérünk a korábban folytatott helytelen életmódra, életvitelre, ami megbetegített minket. Tudom, hogy sokaknak nehéz ezt belátni, beletörődni, de higgyétek el, a végeredmény egy hosszútávon sokkal egészségesebb, teljesebb élet lesz!

Környezeti terhek jelentősége és forrásai

Sajnos a mai világban elkerülhetetlen, hogy folyamatosan környezeti terhek érjenek bennünket. Vannak, akik bizonyos dolgokra érzékenyebben reagálnak és vannak, akik kevésbé, de egy biztos: célszerű törekedni rá, hogy ahol csak lehetőségünk van, csökkentsük a szervezetünk terhelését. Hosszútávon, de sokaknál már rövidtávon is meghálálja magát a dolog. Lássunk most tehát, mik azok a fő források, ahonnan jellemzően terhelés érhet bennünket:

  • Víz: sajnos a klóros, nehézfémmel, vegyszerekkel és hormonokkal szennyezett, ásványianyagban szegény vízfogyasztás sejtszintű dehidratáltságot és a bélflóra károsodását okozhatja. A legjobb, ha jó minőségű friss forrásvízhez jutunk, vagy pedig célszerű szűrt csapvizet fogyasztani a megfelelő ásványianyag pótlás mellett vagy közvetlen a vízbe visszapótolva az ásványi anyagokat (trace minerals néven érdemes termékeket keresgélni).
  • Nehézfémek, alufólia (sütéshez semmiképp ne használjuk!)
  • Amalgámtömések: midnenképpen javaslom a biztonságos eltávolíttatásukat (pl. Johanna Dental)
  • Toxikus halogének: bromidok, fluorid, klór (használjunk fluoridmentes fogkrémet!)
  • Műanyagok: műanyag flakonok/kulacsok, főként savas/forró dolgokkal érintkezve, melegítés semmiképp ne műanyag dobozban legyen (válasszatok inkább üveg ételhordót, kulacsot)
  • Tisztítószerekben, kozmetikumokban lévő káros anyagok: érdemes bőr- és környezetbarát, lehetőleg hipoallergén termékeket választani. A fertőtlenítőszerek túlzott használata is károsítja a mikrobiomot!
  • Új szőnyegekből, elektronikai eszközökből, falfestékből kipárolgó anyagok (ha újonnan veszünk valamit / festjük a lakást, érdemes különösen sokat szellőztetni!)
  • Élelmiszereken lévő vegyszermaradványok, permetszerek: ezek miatt célszerű bio vagy kistermelői élelmiszereket választani.
  • Élelmiszerekben lévő mesterséges édesítőszerek, adalékanyagok, ízfokozók, tartósítószerek.
  • Rendszeres gyógyszerszedés (különösen károsnak tartom az antibiotikumokat, fogamzásgátlókat).
  • Xenoösztrogének forrásai: rovarirtók, permetezőszerek, gyomirtó, vizek, lakkok, higítók, oldószerek, műanyagok, aceton, lakklemosók, öblítőszerek, teflon bevonatos edények (helyette használjunk lehetőleg vasedényeket). A folyamatos xenoösztrogén terhelés nagyban hozzájárul a hormonháztartás felborulásához, ezáltal felerősítheti a hisztaminintolerancia tüneteit is.
  • Természetesen a kipufogógáz, légszennyezettség mértéke sem elhanyagolható. Törekedjünk rendszeresen időt tölteni erdőkben, nagyobb parkokban vagy távolabb a városi közlekedéstől.
  • Elektroszmog: telefon, okosóra, laptop az ölben, indukciós főzőlap, ülésfűtés (nyilván nem elkerülhető a közelükben lenni, de próbáljuk csökkenteni a terhelést)

Egyensúly fontossága a realitások talaján

Most mielőtt esetleg sokkot kapnátok – ami amúgy érthető is lenne -, vegyünk egy mély levegőt és nyugodjunk meg. Igen, sajnos az a helyzet, hogy az emberiség eléggé tönkretette a világunkat, a környezetünket, de azért ne essünk át a ló túloldalára, hogy akkor már levegőt sem merünk venni. Ebbe a világba születtünk, ebben a világban kell élnünk, és nem fogunk tudni tökéletes körülményeket teremteni magunk köré. Azonban amire van ráhatásunk, azzal igenis tehetünk azért, hogy csökkentsük a szervezetünket érő terheléseket. Mi döntjük el, milyen termékeket veszünk le a polcról, teszünk be a kosarunkba, milyen élelmiszereket fogyasztunk el, milyen tisztítószereket használunk és milyen kencéket kenünk magunkra. Igenis sokmindenben a mi kezünkben van az irányítás, és erre erőként is tekinthetünk, ha képesek vagyunk tudatosan döntéseket hozni a mindennapjaikban és megváltoztatni a korábbi (esetleg kényelmes, de) káros szokásainkat.

A tanácsom tehát, hogy ne stresszeljünk rá a dolgokra (ezzel is felesleges hisztaminfelszabadulást okozva… 😊 ), de szép fokozatosan vizsgáljuk felül a szokásainkat és a háztartásunkat, és lépésenként kezdjünk el haladni egy lehetőségeinkhez mérten tisztább életmód felé.

Hajrá Nektek, kérdés esetén pedig keressetek bizalommal! 😊

Szeretettel,

Detti

Hoppá!

Ez a tartalom csak előfizetéssel elérhető. Amennyiben rendelkezel előfizetéses fiókkal, kérlek jelentkezz be az oldal megtekintéséhez.
Még nincs fiókod, de szeretnéd látni a fizetős tartalmakat? ITT TUDSZ ELŐFIZETNI!

Megosztás

Kövess, hogy mindig első kézből értesülj!

Ha követnéd mindennapjaim, figyeld az Insatgram, Facebook és Tiktok oldalam, és iratkozz fel a hírlevelemre, hogy azonnal értesülj legújabb receptjeimről!

Ezeket próbáltad már?