Barion Pixel

Bélregenerálás alapok – hogyan kezdjem?

Mentes Utakon - Bélregenerálódás alapok hogyan kezdjem?

Hisztaminérzékenyek, ételérzékenyek körében, sőt bizonyos betegségek kapcsán is gyakran felmerül a bélregenerálás szükségessége. Azonban ha elkezdünk keresgélni a témakörben, akkor nagyon sokféle, esetleg ellentmondásos információt is találhatunk. Ebben szeretnék most egy kis eligazítást adni, viszont egyből azzal is kezdeném – csak hogy ne legyenek valótlan várakozásaitok -, hogy nincs egyetlen csodaszer és csodamódszer sem. Mindenki problémája/állapota, szervezete, bélflórája stb. egyedi, így ezt figyelembevéve szükséges nekiállni a bélregenerálásnak! Ezzel a bejegyzéssel csak támpontokat szeretnék adni, ahhoz, hogy hogyan induljatok el ezen az úton, és hogyan támogathatjátok a bélegészség fenntartását.

Minden alapja: a táplálkozás

Kezdjük a nulladik pontnál, az étkezéssel, hiszen ne gondoljuk, hogy nem ez az alapja mindennek. A legfontosabb dolog, amivel támogatni tudod az emésztőrendszered, a bélrendszered, az az, hogy minél változatosabban, színesebben fogyasztasz zöldségeket és gyümölcsöket, magas rosttartalmú természetes élelmiszereket. Ez egy egészséges ember számára egyszerű feladat lenne, bár sokszor már ez az alap „feladat” is nehézéget okoz. Ezen felül mindneki számára kerülendők (lennének) a gyulladáskeltő ételek (finomított olajok, transzzsírok, cukor, ipari tejtermékek…) és előnyben részesítendők a gyulladáscsökkentő, magas antioxidáns tartalmú ételek. A képletet bonyolítja, ha valamilyen emésztőrendszeri problémával küzdesz (diszbiózis, SIBO, IBS, fruktózintolerancia, gyulladásos bélbetegségek stb…), hisztaminérzékenységed van vagy ételérzékenységeid vannak, hiszen ekkor előfordulhat, hogy jópár élelmiszert nem tolerálsz, nem tudsz jól megemészteni. Ilyenkor jön a következő lépcsőfok.

Hol is van a probléma?

Bélregenerálás kapcsán két irányról beszélhetünk, hiszen nem mindegy, hogy magát a bélfalat kell regenerálni és megerősíteni (bélbolyhok és a bél áteresztőképessége), vagy pedig a bélflórával van probléma, esetleg mindkét irányban van tennivaló.

Tovább bonyolítja a képletet, hogy a bélflóraegyensúly kapcsán szintén többféle probléma is jelen lehet. Kezdjük az elején azzal, hogy a bélbaktériumoknak alapvetően a vastagbélben van a helye, nagy részük itt található, és nagyon fontos szerepet töltenek be. Segítik az emésztést, a tápanyagok lebontását, vitaminok előállításában is részt vesznek (K2), sőt a szervezet oxidatív stresszre, gyulladásokra adott válaszában is kritikus szerepük van . Ez még nem minden, hiszen még bizonyos neurotranszmitterek szintjére is hatással vannak a szervezetben, így bizony befolyásolják a kedvünket és az étvágyunkat egyaránt! A velünk elő baktériumok száma körülbelül 100 trillió, súlyuk pedig a testtömegünk körülbelül 0,3 százalékát teszik ki! A bélben egyaránt találhatóak „jó és rossz” bacik, azonban nem mindegy, hogy milyen arányban, hiszen optimális esetben a patogén flóra nem szabadna meghaladja a 15 százalékot.

A „hagyományos” diszbiózis az, amikor a vastagbélben lévő bélbaktériumok aránya eltolódik egy nem kívánatos irányba. Ez rontja az emésztést, alhasi puffadást, bűzös székletet és gáztávozást okozhat, de például nőknél a hüvelyfolyással, visszatérő gombás fertőződésekkel is összefügghet. A vastagbél diszbiózis gyakran áll összefüggésben az allergiákkal is, és a bélflóra helyreállításával sok esetben enyhíthetők az allergiás tünetek! Ma már számos székletteszt elérhető, részletes elemzést viszont nagyon kevés labor végez, és szintén kevés a szakértő, aki ez alapján a megfelelő terápiát össze tudja állítani, továbbá ezen vizsgálatok nagyon költségesek, csak nagyon indokolt esetben szoktam őket javasolni.

A vékonybél diszbiózis (más nevén kontaminált vékonybél szindróma / SIBO) esetében pedig a bélbaktériumok túl nagy számban „felköltöznek” a vastagbélből a vékonybélbe, így olyan erjedési folyamatok indulnak meg itt, amiknek nem kellene. Hogy még bonyolultabb legyen, a SIBO-nak is több fajtája létezik. Nem mindegy ugyanis, hogy hidrogén vagy metángázt képző bélbaktériumok kerülnek fel és szaporodnak túl a vékonybélben. Bár mindkét típus általában hasi puffadást és felfúvódást okoz, a SIBO- t általában három különböző kategóriába sorolják: hasmenés-domináns (D) típus esetén hidrogén-szulfid, székrekedés-domináns (C) típus esetén metángáz, és a vegyes/váltakozó (M) típus esetén pedig hidrogéngáz képződik. Ezért a SIBO-t kilégzéses tesztekkel lehet diagnosztizáni, ha a tünetek erre utalnak.

A bélfal regenerálására szükség lehet, ha valamilyen fekélyesedés, sebesedés történt a bélrendszerben, vagy például cöliákia miatt lesodródtak a bélbolyhok. A jó hírem, hogy a szervezetünk csodákra képes, és a megfelelő diétával a béltraktus magától is szépen regenerálódik! Viszont ezen esetekben mindig orvosi segítségre is szükség van, hogy felmérjük a helyzet súlyosságát!

Megint más téma az egyre elterjedtebb áteresztő bélszindróma (ÁBSZ). Bár bizonyos szintig természetes, hogy a bélfalon átjutnak bizonyos anyagok, azonban ha nyílások (tight junction) túl tágra nyílnak és/vagy túl sokáig vannak nyitva, akkor olyan anyagok is bejuthatnak a véráramba, aminek nem kellene, így a szervezetünk ezt betolakodónak érzékeli, védekezni kezd, és gyulladásos folyamatok indulnak meg, hosszútávon pedig krónikus gyulladáshoz vezet, ami kihat a teljes szervezet működésére. Ez gyakran összefügg az ételintoleranciákkal és a hisztaminózissal is, és én azt is merem állítani, hogy ha sok intoleranciád van, gyakorlatilag szinte biztosra mehetsz, hogy fokozott a béláteresztésed. A bél áteresztőképességét leggyakrabban széklet zonulinszint méréssel vizsgáljál.

De mégis mik váltják ki ezeket a problémákat?

Most részletében egy rövid cikkben sajnos nincs kapacitásom mindent kifejteni, de a problémáknak sokszor közös lehet a gyökere, okozhatják fertőzések, paraziták, helytelen életmód és táplálkozás, túlzott glutén/fruktózbevitel, tartós stressz, gyenge gyomorműködés, vegyszerek és nehézfémek, túlzott alkoholfogyasztás, antibiotikumkezelés… Illetve önmagában a diszbiózis már hozzájárul a további problémák kialakulásához, tehát a fenti problémák általában nem járnak egyedül.

Mikor mi a teendő?

Először is lehetőség szerint érdemes valamilyen laborvizsgálattal megerősíteni a diagnózist, mielőtt önmagunkat kezdenénk diagnosztizálni. A fennálló tünetek alapján lehet rá következtetni, merre érdemes vizsgálódni, de mindenképp javaslom, hogy kérj segítséget szakembertől.

Már azért is, mert a terápiát is minden esetben személyre kell szabni! Néhány alap támpontot viszont adhatok, amivel tapasztalatom szerint nem lehet mellélőni. Fontos viszont az is, hogy ahogy mindenben, ebben is legyünk türelmesek! Egyrészt ne azt várjuk, hogy egy csodaszer hozzon mindent rendbe, mert életmódváltás és folyamatos tudtatos, kiegyensúlyozott, tápanyagdús táplálkozás, megfelelő stresszkezelés és – csökkentés nélkül semmi sem lesz hatásos hosszútávon! A különböző táplálékkiegészítőktől pedig ne várjunk azonnali hatást, hiszen a bélrendszerben ezek is csak tartós, 2-3 hónapos használat után fognak tartós és érezhető változást eredményezni. A javulás elérése után pedig még inkább érdemes rá figyelni, hogy minél több élelmiszert visszaépítve az étrendünkbe, változatosan és színesen táplálkozzunk, így táplálékkiegészítők nélkül is fenntartsuk az egészséges állapotot, minden nap megfelelően táplálva a szervezetünket, gondozva a bélflóránkat.

És akkor jöjjön néhány konkrétabb javaslat is. Szeretném kiemelni, hogy nálam sokkal nagyobb tudású emberek vannak a témakörben, viszont miután magamnak sikeresen elmulasztottam számos ételallergiám és intoleranciámat, így nyugodt szívvel osztom meg az ajánlásaimat. Természetesen ezek nem teljes körű kezelési módok, és nyomatékosan kérlek Titeket, hogy mielőtt bármit elkezdenétek szedni, fokozottan mérlegeljétek, hogy a készítmény számotokra megfelelő-e, összeegyeztethető-e az egyéb egészségügyi problémáiddal.

IBS/SIBO esetén a leghatásosabb FODMAP diétát tartani, amíg nem rendeződik a bél állapota. Fontos, hogy ahogyan a hisztamindiétát, a FODMAP diétát sem célszerű hosszú távon tartani, mert ez is csökkenti a bélflóra diverzitását. Emellett SIBO esetén sok esetben antibiotikumos kezelés is szükséges, viszont emellé és ezután nagyon fontos a megfelelő pre- és probiotikumos táplálékkiegészítés.

ÁBSZ esetén nagyon fontos a gyulladáscsökkentés és a bélfal megerősítése. Erre hatékony táplálékkiegészítők az omega-3, curcumin, halkollagén peptidek, L-glutamin, és én még a Herbafulvo essencia (prémium) terméket is jó szívvel ajánlom hozzá. Nagyon fontos a problémás ételek kizárása az étrendből a regeneráció időszakára!

Vastagbél diszbiózis esetén pedig alapnak én mindig a perbiotikus rostkészítményeket javaslom elsőnek. Na tegyük gyorsan helyre, mi az a prebiotikum, ha esetleg nem tudnád a különbséget. A prebiotikum leegyszerűsítve a probiotikum (tehát a bélbakrériumok, a bennünk lakó életközösség) tápláléka. Ahogyan már említettem, van hasznos és kártékony bélbaktérium is, illetve a különféle baktériumtörzsek más-más anyagokat állítanak elő a szervezetben. Nem mindegy tehát, hogy „mivel etetjük a bélflóránkat”! Ez igaz a bevitt ételekre is, de a táplálékkiegészítők, prebiotikus rostkészítmények és probiotikumok esetében is fokozottan figyelni kell rá! Hiszen ha olyan prebiotikumot viszünk be, ami a mi szervezetünkben már túlszaporodott patogén törzset is táplál, azzal többet is árthatunk, mint segítünk. Tehát a pro- és prebiotikumokat minden esetben gondosan válogasd meg! Szerencsére ma már egyre több az olyan termék, melynek leírásában kiemelik, hogy például hisztamin- vagy fruktózérzékenység esetén is fogyasztható, de mindig érdemes alaposan tájékozódni és lehetőleg szakemberrel egyeztetni egy kúra megkezdése előtt. A hagyományos pre- és probiotikumok mellett jó szívvel ajánlom a Herbaferm cseppeket vagy az Emóció oldatot is.

Azt is szeretném kiemelni, hogy átmenetileg a bélflóra átalakulása, még akkor is, ha a jó irányba indul meg a folyamat, problémákat okozhat. Ennek az oka, hogy a bacik „küzdeni” kezdenek egymással, pusztulásnak indulnak, ami kellemetlen tüneteket, puffadást, bélgázt, szagokat okozhat. Ez egy természetes folyamat, légy kicsit türelemmel, mielőtt félbehagynád a kezelést!

A káros anyagok kivezetésére pedig jó támogatás lehet a zeolit, ami hatékonyan köti meg és vezeti ki a méreganyagokat a szervezetből.

Termékek beszerzésére jó szívvel ajánlom a hisztaminmentes.hu webshopot! Igény esetén szívesen folytatom a témakör boncolgatását egy újabb cikkben. 🙂 Remélem, hasznos volt számotokra az olvasmány!

Ha még maradt Bennetek kérdés ezzel kapcsolatban, keressetek bizalommal!

Szeretettel,
Detti

Hoppá!

Ez a tartalom csak előfizetéssel elérhető. Amennyiben rendelkezel előfizetéses fiókkal, kérlek jelentkezz be az oldal megtekintéséhez.
[loginform]
Még nincs fiókod, de szeretnéd látni a fizetős tartalmakat? ITT TUDSZ ELŐFIZETNI!

Megosztás

Kövess, hogy mindig első kézből értesülj!

Ha követnéd mindennapjaim, figyeld az Insatgram, Facebook és Tiktok oldalam, és iratkozz fel a hírlevelemre, hogy azonnal értesülj legújabb receptjeimről!

Ezeket próbáltad már?