Barion Pixel

A szájápolás és az emésztés kapcsolata

Mentes Utakon - A szájápolás és az emésztés kapcsolata

Miért van meghatározó jelentősége a szájápolásnak, a szájflórának és a fogak épségének az emésztésben? És mit tehetünk a problémák kezelésének vagy megelőzésének érdekében? Aki követ Instán és Facebookon (@mentesutakon), az már sztorikban hallhatott egy kis ízelítőt erről videók formájában, de most hozom az ígért összefoglaló cikket is.

Az ihlet onnan jött, hogy kb 3,5 év után fogorvosnál jártam, sikerült 3 órát eltöltenem, amiből kb 1,5 óra azzal telt, hogy elképesztő mennyiségű hasznos infoval láttak el, és szuper szakmai beszélgetésbe merültünk mint táplálkozási tanácsadó a fogorvossal. Azért hadd emeljem ki, ez egyáltalán nem a szakterületem, pusztán a megszerzett tudást osztom most meg Veletek, de természetesen ebben nem tudok egyéni tanácsot adni – probléma esetén fogorvoshoz kell fordulni,  nincs mese!

Szoktam mondani, hogy az emésztés már fejben elkezdődik – ha leülünk az asztalhoz, megszimatoljuk az ételt és arra koncentrálunk – mármint tényleg! -, akkor már beindítjuk a nyálelválasztást, enzimtermelést, előkészítjük a szervezetet az emésztésre. És bár sokat beszélek, írok az emésztésről, mégis mindig inkább a vékony- és vastagbél, vagy a gyomor kerül előtérbe, pedig az első és ha lehet ilyet mondani egyik legfontosabb állomás az bizony a szánk! Na ugorjunk is fejest ebbe a talán kevésbé firtatott témába!

Miért fontos a szánk az emésztésben?

Ez részben persze költői kérdés, hiszen nyilvánvaló, hogy fontos, de mennyire gondoltok bele, hogy milyen jelentősége is van? Amit túl evidensnek gondolunk, nem foglalkozunk vele, arra bizony tudatosan nem is fogunk odafigyelni.

Kezdjük tehát az alapokkal, mi is történik a szánkban? Alapvetően két fontos dolog történik, egyrészt mechanikailag aprítjuk az ételt a rágással, illetve a nyál és az ebben lévő szerves anyagok segítségével elkezdődik az emésztés is. A nyál emellett egyébként segít a vegyi anyagok és fertőzések elleni védekezésben is.

Na most ezzel gondolom még nem nagyon mondtam újat. De belegondoltatok abba, hogy ha nem jól pépesedik az étel a szánkban, nem jó a szájflóránk, kevés vagy nem megfelelő minőségű a nyálunk ezáltal romlik az előemésztés, akkor innentől „lefelé” már alapból rontjuk és tovább terheljük az emésztést? Pedig elég logikus.

Ezért lenne nagyon fontos, hogy tényleg ügyeljünk rá, hogy alaposan, jó hosszan rágjuk az ételt, és teljeskörűen figyeljünk a szájegészségre.

Milyen problémákhoz vezethetnek a fog-, íny-, és szájflóra gondok?

Most pedig a teljesség igénye nélkül nézzünk meg néhány összefüggést a szánk és az emésztés között.

  • Ha a rágás fizikai fájdalommal jár akár fájós fogak vagy gyulladt íny miatt, akkor akaratlanul is kevésbé rágjuk meg az ételt, így nem tudjuk megfelelően pépesíteni, amivel nagyban leterheljük a gyomor és a bélrendszer munkáját.
  • Hiányos fogsor esetén is romlik a rágás, ami szintén a fenti következményekkel jár. De azt tudtátok-e, hogy ha nem kerül implantátum a fog helyére, ami a rágáskor stimulálja az állkapoccsontot, akkor az gyengíti az egész csontozatot, ami hosszútávon további problémákhoz vezethet?
  • Fontos azzal is tisztában lenni, hogy a szuvas fogak azt jelentik, hogy rossz bacik telepedtek meg a fogainkon, amiket a napi 2 fogmosással már nem tudunk eltávolítani. A rossz bacik pedig nem csak helyileg okozhatnak problémákat, továbbjuthatnak az emésztőrendszerbe, bejuthatnak a véráramba. Ha rossz a szájflóránk, akkor bizony valamilyen szinten romlik az emésztés is.
  • Itt jön a képbe a fogkő eltávolítás és a fogtisztítás/polírozás jelentősége. Ugyanis minél érdesebb a fogunk, annál nehezebb tisztítani és annál könnyebben tapadnak meg rajta a bacik. A fogak közé ragadt ételmaradékok, szennyeződések szintén jó táptalajt jelentenek számukra.
  • És persze ne feledkezzünk meg arról sem, amit nem látunk, nem érzünk: a rejtett gyulladásokról. Hisztaminérzékenyként talán sokaknak nem idegen kifejezés a góckutatás. Na hát a fogászati gócok lehetnek olyan kis csendes gyulladások, amiket észre sem veszünk és a vérképből sem mutatható ki (esetemben pl. egy rosszul gyökérkezelt fog, amitől most meg is kell válnom). A gyulladás viszont akkor is ott van, káros hatással van a szervezetre és hisztaminfelszabadító hatással jár.
  • Szintén rejtett problémákat és nehézfémterheltséget okoznak az amalgámtömések – ezt érdemes minél előbb BIZTONSÁGOSAN eltávolítani, és itt különös hangsúlyt kell rá fektetni, hogy profi orvost válassz! Ha részletesebben olvasnál a témáról, KATT IDE!

Még biztosan lehetne sorolni, de most ezeket tartottam a legrelevánsabbnak kiemelni. És akkor jöjjön a hasznos, de egyben „utálatos” rész…

Mentes Utakon - A szájápolás és az emésztés kapcsolata

Mit tehetsz a szád és a fogaid egészségéért?

Oké, lássuk be, senki sem szeret fogorvoshoz járni. Viszont ez aztán kiemelten olyan, amin nem érdemes spórolni! Tanulj az én hibámból! 27 leszek, és már kb 1 milliót költhetek a fogamra. Alapvetően igyekszem példamutatóan élni, ugyanakkor most bevallom, ezt bizony jól elszúrtam. 😊 

Na de lássuk akkor, általánosságban mit tehetsz a szád és a fogaid egészségéért!

  • Keress egy jó fogorvost! Ha ezen spórolsz, később meglesz az ára… Egy rossz kezeléssel a végeredmény csak még több baj lesz!
  • Legalább félévente-évente járj fogorvoshoz, és szükség esetén kérj fogkőeltávolítást, fogtisztítást, mivel ennek hatalmas a szerepe a fogászati problémák megelőzésében! A problémás fogak kezelését ne halasztgasd! Ha azt javasolják, távolíttasd el a bölcsességfogakat, ne halasztgasd!
  • Használj elektromos fogkefét! Összehasonlíthatatlan a fogmosás eredménye a manuálishoz képest. Reggel és este 3 percig mosd a fogad.
  • Használj jó minőségű, fluoridmentes, természetes fogkrémet! Időnként érdemes ezt is váltogatni, és hosszútávon nem egy fajtát használni.
  • Fogak erősítéséért ásványianyag feltöltő védőkrém (pl. GC tooth mousse – tejallergia esetén nem jó)
  • Extra tisztításért: este szájzuhany, nyelvtisztítás, reggel olajhúzás (oil pulling) – keress rájuk bátran!
  • Az elegendő és megfelelő minőségű nyálhoz, jó szájflórához rendkívül fontos a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás, hidratáció is, illetve ügyeljünk rá (még ha furán is hangzik), hogy legyen minél többet csukva a szánk. A nyitott szájjal alvás sem egészséges, illetve ha pl. sokat van bedugulva az orrunk és szájon át lélegzünk, vagy ha sportolás közben folyamatosan szájon át vesszük a levegőt, vagy egy még „furább” példa – ha állandóan beszélünk! 🙂

És persze van még egy rakat fogerősítő és antibakteriális hatású készítmény, amikkel lehet próbálkozni.

Na, remélem, meghoztam a „kedveteket” a szájápoláshoz és a fogorvoshoz… :p 

Ha még nem találtad meg az igazit, jó szívvel ajánlom Budapesten a Johanna Dental rendelőt. Így, hogy megtanultam, hogy ezen nem éri meg spórolni, céltudatosan ide mentem. Magasak az árak, de a minőség is, és tényleg iszonyat sok hasznos infoval, tanáccsal láttak el. Meghallgattak, törődtek velem. (Szoktatok ilyet tapasztalni orvosoknál…?)

Bízom benne, hogy hasznos lesz számotokra ez az összefoglaló, és ezzel is segíthetlek Benneteket a gyógyulásban és az egészségmegőrzésben!

Szeretettel,

Detti

Hoppá!

Ez a tartalom csak előfizetéssel elérhető. Amennyiben rendelkezel előfizetéses fiókkal, kérlek jelentkezz be az oldal megtekintéséhez.
Még nincs fiókod, de szeretnéd látni a fizetős tartalmakat? ITT TUDSZ ELŐFIZETNI!

Megosztás

Kövess, hogy mindig első kézből értesülj!

Ha követnéd mindennapjaim, figyeld az Insatgram, Facebook és Tiktok oldalam, és iratkozz fel a hírlevelemre, hogy azonnal értesülj legújabb receptjeimről!

Ezeket próbáltad már?