Barion Pixel

5 tipikus hiba, amit elkövethetsz a hisztamindiétával

5 tipikus hiba, amit elkövethetsz a hisztamindiétával

Mentes Utakon - 5 tipikus hiba, amit elkövetsz a hisztamindiétával

Kis kihagyás után a héten arra gondoltam, összegzek néhány hibát, amikkel gyakran találkozom a hozzám fordulóknál a hisztamindiéta kapcsán. Bízom benne, hogy ezek számotokra is hasznosak lehetnek, főleg, ha esetleg magatokra ismertek valamelyik pont kapcsán. A cikk nem csak hisztaminérzékenyeknek lehet hasznos, mert igazából mindenféle lekorlátozott diétára ráhúzhatóak a gondolatok.

Szóval mik azok a hibák, amiket tapasztalatom szerint sokan elkövetnek a hisztamindiéta kapcsán?

  1. Indokolatlanul tartasz hisztamindiétát
  2. Elveszel a részletekben
  3. Csak a diétától várod a megoldást
  4. Túlzottan lekorlátozod az étrended
  5. Túl sokáig tartod a diétát

És akkor lássok ezeket részleteiben…

1. Indokolatlanul tartasz hisztamindiétát

Jópárszor fordult már elő, hogy valaki hozzám fordult segítségért „diagnosztizált” hisztaminintoleranciával, azonban a beszélgetésünk során hamar kiderült számomra, hogy valószínűleg egy téves, megalapozatlan diagnózist kapott. Önmagában egy alacsony DAO enzimszint ugyanis még nem jelenti azt, hogy hisztaminérzékenységgel küzdesz. Egyrészt a laboreredményeket mindig a tünetekkel együtt kell értelmezni, tehát ha például alacsony DAO mellett „csak” annyi a tüneted, hogy sokat puffadsz, akkor ott még közel sem egyértelmű, hogy a hisztamin (is) problémás-e számodra. Másrészt pedig a legjobban úgy tudjuk egyértelműen diagnosztizálni a hisztaminintoleranciát, ha egyidőben mérünk hisztamin- és DAO enzimszintet, de erről már egy korábbi cikkemben írtam Nektek.

Ami a legfontosabb: ha nem javulnak a tüneteid a hisztamindiéta hatására 1-2 héten belül, akkor ne folytasd tovább a diétát! Csak felesleges stressz okozol vele a lelkednek és a szervezetednek is.

2. Elveszel a részletekben

A következő gyakori hiba, amikor valaki olyan nagy hévvel veti bele magát a hisztamindiétába, hogy elveszik az apróságokban, és elfelejt a lényegre koncentrálni. Mivel sok ellentmondásos információ kering a neten, ezért ez egyébként teljesen érthető, de ezért is jobb szakértői kezekben elkezdni a kezelést. Már csak azért is, mert ahogy sokminden másra, a hisztaminintoleranciára sincsen egyetlen jól bevált kezelés, ami mindenkire érvényes, így a különféle oldalakon és Facebook csoportokban olvasgatva egyáltalán nem biztos, hogy olyan tippekre lelsz majd, ami Nálad is beválik. Itt nagyon sokat számít az egyéni állapot, a gyökérokok, és a saját határaid. De amíg csak azon görcsölsz, hogy mindent csak nagyon frissen sütve/főzve egyél, és hogy csak olyan alapanyagot használj, ami az összes elérhető hisztamintáblázatban nullásként van jelölve, addig pont a lényegről veszik el a fókusz: az egyéni határaid kitapasztalásáról és a háttérben meghúzódó problémák kezeléséről. (Mert egyébként növényi ételeket nyugodtan el lehet fogyasztani 24-48 órán belül is…! De ez most csak egy példa volt, amivel nemrég találkoztam. Légyszi ne kínozzátok magatokat azzal, hogy minden reggel frissen sütitek ki a zöldséget… 🙂 )

3. Csak a diétától várod a megoldást

Mert ugye sokkal fontosabb az állapotjavulás eléréséhez, hogy mielőbb feltárjuk és kezeljük a fokozott hisztaminfelszabadulás és/vagy a hisztamin rossz lebontása mögött meghúzódó gyökérokokat! A hisztamindiéta igazából csak egy tüneti kezelés, és csak önmagában a diétától nem fog javulni senki állapota, csak átmenetileg. Ha diétázol pár hónapig, de közben semmin nem változtatsz, majd újra elkezdesz hisztaminos ételeket enni, jó eséllyel hamar visszajutsz majd oda, ahol korábban voltál. Hisztaminintolerancia esetén mindig beszélnünk kell a teljes életmódváltásról, a bélregenerálásról, és az egyéb egyéni egészségügyi és lelki problémák, valamint a stressz kezeléséről.

4. Túlzottan lekorlátozod az étrended

Sajnos olyat is gyakran látok, hogy valaki nagyon „átesik a ló túloldalára”, és annyira elkezdi stresszként megélni a táplálkozást, hogy iszonyatosan leszűkíti az étrendjét. Ha esetleg magadra ismertél, akkor szeretném, ha tudnád, hogy nem vagy egyedül, és természetes, amit érzel, de huzamos ideig senkinek sem tesz jót, ha csak néhány fajta élelmiszert fogyaszt. Súlyos esetben a diéta legeslegelején, rövid ideig (személyre szabva és lehetőleg szakértői felügyelet mellett) indokolt lehet lekorlátozni az étrendet, de semmiképp nem hosszútávon. Ha valaki ezt a megfelelő tudás nélkül kezdi el és beleragad, utána könnyű abba belecsúszni, hogy egy idő után már nem megy semmilyen étel visszavezetése, és esetleg a rástresszelés miatt igazából már saját magunkat szabotáljuk.

Még a nullás diétát is lehet változatosan, színesen csinálni, ha pedig emellett is maradnak tüneteid, akkor érdemes tovább vizsgálódni, például ételallergia, ételintolerancia, fruktózérzékenység, SIBO vagy diszbiózis irányában.

5. Túl sokáig tartod a diétát

És a végső dolog, amit nagyon nagy szomorúsággal látok, amikor valaki teljesen beragad a hisztamindiéta korlátai közé, és a fentiek következményeképp (túl hosszan lekorlátozott étrend, gyökérokok kezelésének elmaradása) hosszú hónapok, évek után sem tud tünetmentessé válni, vagy rendszeresen visszatérnek a tünetei. Semmilyen diéta nem való arra, hogy 3-6 hónapnál tovább tartsuk. Persze minden étel visszavezetése nagyon sok időt vehet igénybe, én is kb. 2 év után mondhattam azt, hogy „bármit” meg mernék enni, de ez az irtó sok ételallergiám és intoleranciám miatt volt. 2 évem arról szólt, hogy folyamatosan edzettem, építettem, regeneráltam a szervezetem, és meg is lett az eredménye.

Most pedig ebben szeretnék segíteni másoknak is! Kérdés esetén keressetek bátran, illetve várlak Titeket szeretettel egyéni, személyre szabott konzultációra is!

Szeretettel,

Detti

Hoppá!

Ez a tartalom csak előfizetéssel elérhető. Amennyiben rendelkezel előfizetéses fiókkal, kérlek jelentkezz be az oldal megtekintéséhez.
Még nincs fiókod, de szeretnéd látni a fizetős tartalmakat? ITT TUDSZ ELŐFIZETNI!

Hoppá!

Ez a tartalom csak előfizetéssel elérhető. Amennyiben rendelkezel előfizetéses fiókkal, kérlek jelentkezz be az oldal megtekintéséhez.
Még nincs fiókod, de szeretnéd látni a fizetős tartalmakat? ITT TUDSZ ELŐFIZETNI!

Megosztás

Kövess, hogy mindig első kézből értesülj!

Ha követnéd mindennapjaim, figyeld az Insatgram, Facebook és Tiktok oldalam, és iratkozz fel a hírlevelemre, hogy azonnal értesülj legújabb receptjeimről!

Ezeket próbáltad már?