Barion Pixel

Gluténmentes kovászos uborka

Mentes Utakon - Gluténmentes kovászos uborka

Gluténmentes koviubi hisztaminos tippekkel! Tavaly már megosztottam videóban a fullos házi gluténmentes koviubi receptemet, de mivel újra itt a szezonja, azért ideje volt, hogy végre a blogra is felkerüljön! Ezt a receptet kizárólag hisztaminérzékenység esetén kizárólag haladó diétában javaslom!

Most hoztam viszont egy pro tippet is, amit eddig nem osztottam meg! Ha biztosabbra szeretnétek menni, akkor a vízbe keverhetitek egy hisztaminbarát probiotikum kapszula tartalmát, így kvázi irányított erjesztés történik, kevesebb hisztamin fog képződni az erjedés során. Ebben az esetben viszont várjátok meg, míg lehűl a víz, mert ha leforrázzátok a probiotikumot, akkor kinyírjuk a jótékony bacikat.

A fermentált élelmiszerek fogyasztásának jótékony hatásairól többször is írtam már, de röviden: irtó jót tesznek a bélegészségnek. Mivel sokaknak bélrendszer eredetű a hisztaminózisa, ezért a megfelelő előkészítés után valahogy ki kell lépni az ördögi körből, és próbálkozni érdemes a fermentált élelmiszerekkel is. Ez természetesen legyen jó minőségű, adalékmentes termék, vagy lehetőség szeint készítsük otthon vegyszermentes zöldségből! Hisztaminérzékenyként nagyon óvatosan visszavezetve, de szép lassan érdemes eljutni oda, amit mindenkinek ajánlanék (bél)egészségmegőrzés céljából, hogy napi szinten fogyasszatok valamilyen fermentáltat!

Én egy jó nagy, kb 5 literes üvegben készítem, de persze kisebb adagokban is csinálhatjátok! Minén szorosabban van megtömködve az üveg, annál jobb! Az üveget én nem szoktam agyonfertőtleníteni csak alaposan átmosom.

A korábbi videómban pedig végig is nézhetitek, én hogyan készítem:

Recept

Hozzávalók

*A jód nem tesz jót az erjedésnek, mindenképp valamilyen természetes, nem finomított sót használj.

Elkészítés

  1. Az ubit leöblítjük, a végeit levégjuk, és keresztbe bevagdossuk, majdaz üveg aljába sorkoztatjuk.
  2. Közéhelyezünk pár gerezd pucolt fokhagymát, majd rászórunk ~2 ek rizst, opcionálisan 1-1 tk koriander és mustármagot, végül jöhet rá pár marék friss kapor.
  3. Ezután jön egy újabb réteg ubi, fokhagyma, rizs és kapor.
  4. Végül leöntjük felforralt sós vízzel (1 ek/liter). Ha probiotikumot is teszel hozzá, mindenképp várd meg, amíg lehűl a víz (de ha nem, akkor még forrón is leöntheted, csak óvatosan, szét ne pattanjon az üveg).
  5. A tetejére nálunk csak egy tányért szokás tenni, majd megy ki a kertbe a napra, és pár nap alatt beérik szép időben. Lehet kóstolgatni a levét, belevágni az ubiba. Ha nem érik túl, jó roppanós marad. Érdemes alá is tányért tenni, mert ahogy elkezdenek dolgozni a bacik, kibugyoghat a leve, ha nagyon tele van – de ahogy írtam, minél jobban megtömködöd, annál jobb!

Én egyszerűen imádom a koviubit, és nem véletlen szokta kívánni a szervezetem is a jó kis savanyú levet! Bízom benne, hogy főleg akik már régebb óta velem vagytok a gyógyulás útján, idén már meg tudtok próbálkozni vele!

Szeretettel,

Detti

Megosztás

Kövess, hogy mindig első kézből értesülj!

Ha követnéd mindennapjaim, figyeld az Insatgram, Facebook és Tiktok oldalam, és iratkozz fel a hírlevelemre, hogy azonnal értesülj legújabb receptjeimről!

Ezeket próbáltad már?